Barista soovitused

Täiuslik créma

Suurepärane créma pakub silmarõõmu ja suurendab subjektiivselt naudingut. Ka silmad joovad koos teiega. Ent kuidas saadakse ideaalne créma? Ka siin mängib suurt rolli kohviuba. Stabiilse ja õhulise créma jaoks on oluline, et õli osakaal oleks võimalikult väike. Seepärast sisaldavad paljud espresso segud sageli teatud osas Robusta kohviube, sest neis on väiksem kohviõlisisaldus kui Arabica kohviubades. Hea teada – hästi puhastatud ja mitterasvased tassid aitavad crémal ka kauem püsida.

Ideaalne piimavaht

Lisaks crémale on loomulikult ka piimavaht silmapaistva barista üks suurimaid saladusi. Siinjuures on tähtsal kohal kolm komponenti:

Piima rammusus

Kerge kreemja vahu jaoks sobib kõrge rasva- ja valgusisaldusega täispiim. Kes tahab tugevat ja tihedamat vahtu, valib pigem madala rasvasisaldusega piima.

Piima temperatuur

Oluline on täiesti kindel piir: 60° Celsiuse järgi. Alates sellest temperatuurist lagunevad piima valgustruktuurid ja nii tekib vaht. Põhimõtteliselt võite meelde jätta – kõrge rasvasisaldusega piima vahustage leigel temperatuuril, madala rasvasisaldusega piima hoopis jahedal. Nii pakub piim neelamisel kõige rohkem rõõmu.

Õige tööriist

Vahtu saab tekitada erinevate seadmetega. Õige barista kasutab piimavahustajat või visplit, või valikuliselt portafilter-masina aurudüüsi. Kodus ja kontoris kasutamiseks sobivad loomulikult vahustajad, mis on otse täisautomaatsetesse kohvimasinatesse paigaldatud, sest need muudavad vahustamise nii lihtsaks ja kiireks kui võimalik. 

Siin vahutab piim õnnest


Muudame teid tassist kunstnikeks: meie YouTube'i kanalilt leiate igasuguseid videoid kohvi ja latte kunsti teemal. Soovitatav on jäljendamine. Oma tulemusi saate meile saata ka Facebooki kaudu. Oleme põnevil. ja soovin teile rõõmsat vahtu.

Vee tähtsus

Ennekõike vee karedus ehk mineraalide sisaldus mõjutab suuresti kohvi maitset. Suurema karedusega vesi pole põhimõtteliselt halb, sest see sisaldab palju mineraale. Kuid sellel on ka negatiivne pool. Ühelt poolt muudavad need mineraalid kohvi maitset ja teiselt poolt ladestuvad masinasse. Kui elate piirkonnas, kus on kare vesi, soovitame teil kasutada veefiltrit – näiteks meie veefiltrit CLARIS. Nii maitseb kohv loomulikult ning masinasse ega kohvile ei lisandu ebasobivaid kihte.

Õige jahvatusaste

Olgu tegemist portafiltri, espressomasina, presskannu või täisautomaatse kohvimasinaga – jahvatusaste on ülioluline. Selle kohta puudub kahjuks standardlahendus. Ideaaljuhul katsetage neid ise ja optimeerige seda, kuni kohv vastab täpselt teie maitsele (ja kohvioale). Kui kohv on vesine ja hapukas, peaksite valima peenema jahvatuse. Kui see on aga tugeva ja mõru maitsega, peaksite jämedamalt jahvatama. Rusikareegel – mida pikem on kohvi ja vee kokkupuute aeg ja kontakt pealispinnaga (peen jahvatus), seda kangem see on. Olenevalt kasutatavast seadmest on jahvatusastet lihtne kohandada. Näiteks täisautomaatsete kohvimasinate puhul leiate regulaatori enamasti oamahutist.

coffee
OTSIN NIVONA
EDASIMÜÜJAT